Цей день в історії


Важливою історичною подією середини 17 ст. по праву вважається народне повстання українських селян проти панської Польщі. Україна спалахнула яскравим полум’ям народного гніву, спровокованого польсько-литовськими феодалами. Найменший неслух викликав шалену жорстокість шляхтичів, які не цурались найстрашніших покарань, прилюдно катуючи простий селянський люд. Окрім фізичних розправ нав’язувалося католицтво. Страждали не тільки українці, навіть у польських селах в багатьох будинках стояли шибениці для миттєвих розправ над невгодними.
2 травня 1648 року українські селяни під керівництвом козака Богдана Хмельницького підняли народне повстання проти польських катів. Провідною силою цієї війни були селяни, одягнені в прості сорочки, озброєні дерев’яними палицями і косами. До повсталих примикали білоруси і поляки. Принижені і виснажені повстанці нестримно громили панські наділи і маєтки. Важко було протистояти польським воякам і кримському ханові, що надав серйозну підтримку полякам.
Хмельницький звертається до царя Олексія Михайловича з пропозицією возз’єднання українського і російського народів в єдину державу. У славному місті Переяславі в січневу холоднечу 1654 року відбувається історична подія на раді, де приймається рішення про союз росіян і українців. Польща втрачає контроль над українськими землями, поступово залишаючи лівобережні землі Дніпра і місто Київ – на правому березі.


Матеріал взято з 
http://www.calendarium.com.ua/ua/bogdan_hmelnitskii_ocholyuie_narodne_povstannya_proti_panskoi_polshchi_1648










16 квітня 1710 року на зборах козацтва біля містечка Тягина на правому березі річки Дністер новим гетьманом було обрано генерального писара Пилипа Орлика.


При його обранні на раді старшин було прийнято документ «Пакти й конституції законів і вольностей Війська Запорозького», що визначав права і обов'язки гетьмана та обов'язки усіх членів Війська Запорозького. Документ було укладено двома мовами - староукраїнською та латиною.


Остання сторінка україномовного оригіналу Конституції Пилипа Орлика з його особистим підписом
У преамбулі трактувалася історія та шлях становлення Київської Русі, а надалі Малої Русі (України), викладалася історія козацтва з позицій хозарської теорії походження козаків, популярної в ті часи. В положеннях основних статей проголошувалась незалежність Малої Русі від Російського царства і Речі Посполитої і постійний союз з Кримським ханством, незалежність православної церкви від московського патріархату. Територія Війська Запорізького визначалася згідно Зборівським договором 1649 року. Повноваження гетьмана обмежувалась створенням Генеральної ради з числа старшини і "видатних і гідних людей від кожного полку", яка мала збиратись тричі на рік.
Шведський король Карл XII, який був присутній в Бендерах в той час на зборах козацтва, гарантував дотримання цих статей, як «захисник України».



__________________________________________________________________


10 квітня 1912 року "Титанік" відправився у свою першу і останню подорож




______________________________________

30 січня 2004 — створено першу статтю української Вікіпедії — Атом
Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Історію української Вікіпедії можна розглядати у нерозривному зв'язку трьох її складових:власне Вікіпедії, як сайту, бази даних енциклопедичних статей;спільноти редакторів Вікіпедії та значно широкого числа споживачів інформації з Вікіпедії;руху за вільні знання, який включає діяльність, організовану Фондом Вікімедіа та його українським відділенням.
Як свідчать записи в історії головної сторінки, перші спроби створити український розділ сягають грудня 2003 — січня 2004.
Нині досить цікаво заглянути в ті часи, коли все починалося.
До вашої уваги перші десять користувачів Української Вікіпедії та їх редагування:
(щоб переглянути зображення натисніть на нього)
Основні події
30 січня 2004: створено першу статтю — Атом.
26 лютого 2004: перша реклама на українських форумах (форум сайту «Майдан»).
4 квітня 2004: офіційно активовано українську мову інтерфейсу. Кількість статей — 1000
16 листопада 2004: на Головній сторінці поставлено першу вибрану статтю та вперше запроваджено блок новин
10 жовтня 2007: зроблено мільйонне редагування.
17 лютого 2008: зареєстровано 10-тисячного користувача: Purbo T.
28 березня 2008: було написано 100-тисячну (прес-реліз).
7 квітня 2010: було написано 200-тисячну статтю (прес-реліз).
12 лютого 2011: український розділ обійшов фінський, посівши 15-те місце за кількістю статей.
31 серпня 2011: український розділ обійшов норвезький (букмол), посівши 14-те місце за кількістю статей.
26 жовтня 2011: загальна кількість сторінок перевищила 1 мільйон.
квітень 2012: кількість переглядів сторінок за місяць вперше перевищила 50 мільйонів, і українська Вікіпедія вперше увійшла в число 20 найвідвідуваніших Вікіпедій світу.
21 липня 2012: 10-мільйонне редагування.
червень 2013: вперше за відвідуваністю випередили корейську Вікіпедію і зайняли 17-е місце.
12 травня 2014 року була написана півмільйонна стаття.
13 листопада 2015 року була написана 600-тисячна стаття.
7 грудня 2016: загальна кількість сторінок перевищила 2 мільйони.
4 червня 2017 року була написана 700-тисячна стаття.

28 листопада 2017 року була написана 750-тисячна стаття.



____________________________________________________________________


Перший в світі кросворд.
Перший в світі кросворд, за офіційною версією, був надрукований 21 грудня 1913 року. З'явившись на початку 20 століття кросворд швидко завоював популярність у всьому світі. Слово кросворд утворилося з двох англійських слів cross - перетин і word - слово. Рішення кросвордів тренує пам'ять і розширює кругозір, деякі типи кросвордів сприяють розвитку кмітливості і асоціативного мислення.
Медики стали використовувати кросворд як заспокійливий засіб. Викладачі теж застосовують кросворд в своїй роботі, це дозволяє учням засвоювати знання в ігровій формі. Сфера застосування кросвордів постійно розширюється, кросворди застосовуються для тестування професійних якостей. Останнім часом з'явилися рекламні кросворди, а яке застосування кросворди знайдуть в наступному столітті залишається тільки здогадуватися. Три країни сперечаються за право називатися батьківщиною кросворду (США, Англія і ЮАР). У книзі Дж. Кейна «Знамениті перші факти» стверджується, що перший кросворд був складений в США Артуром Уїнном, він опублікував його в недільному додатку «Fun» до газети «New York Word» 21 грудня 1913 року. Ця дата тепер офіційно вважається часом народження першого кросворду і занесена в «Книгу рекордів Гіннеса». 
Картинки по запросу перший у світі кросворд

_________________________________________

Altair 8800

       

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу